Blog

Wpisy blogowe
coda audio astral concert

Coda Audio w Astral Concert

W lipcu 2018 roku  – jako pierwsi w Polsce – staliśmy się posiadaczami niezwykle popularnych na Zachodzie systemów nagłośnieniowych AiRAY i ViRAY Coda Audio. Doskonała jakość dźwięku, małe gabaryty oraz niezwykła skuteczność sprzętu sprawdzały się wcześniej między innymi podczas europejskich tras The Script, Neny oraz Placebo.

 

Testy w Dublinie

Przez wiele lat naszym głównym systemem koncertowym był Electro-Voice XLC DVX 127+. Luty 2018 roku okazał się jednak przełomowy. Do Irlandii polecieliśmy na specjalne zaproszenie firmy Tommex. Podczas koncertu zespołu The Script w Dublinie poznaliśmy moc oraz niezwykłą wydajność AiRAY. Brzmienie, niezawodność, a także rzeczywiste parametry techniczne ostatecznie przekonały nas do zakupu systemów sygnowanych marką Coda Audio.

 

 

Polska premiera systemów nagłośnieniowych Coda Audio w Astral Concert

Premiera naszych nowych systemów miała miejsce podczas Dni Mrągowa 2018. Na scenie pojawili się artyści, tacy jak Krzysztof Zalewski, zespół Kult, Gooral, Monika Lewczuk, a także Trubadurzy. Od samego początku publiczność, wszyscy wykonawcy oraz organizatorzy wypowiadali się niezwykle pozytywnie na temat jakości dźwięku oraz wydajności Cody. Od czasu polskiej premiery współpracowaliśmy z największymi rodzimymi gwiazdami, zagranicznymi artystami, a także najlepszymi realizatorami. Nowy system zdobył uznanie między innymi Shakin` Stevensa, Agnieszki Chylińskiej, zespołu Perfect, ale także Michała Urbaniaka oraz Agi Zaryan. Ponadto doskonale sprawdzał się podczas obsługi technicznej całego spektrum wydarzeń, takich jak konferencje, eventy firmowe czy też uroczystości państwowe.

 

 

Zalety systemów Coda Audio

Jedną z największych zalet systemów CODA Audio jest niewątpliwie niewielka waga modułów. CODA Audio AiRAY zbudowany jest na dwóch wooferach 12” i współosiowym dwumembranowym driverze średnio-wysokotonowym. Ten niezwykle wydajny system waży zaledwie 40 kg, zaś całe grono nie przekracza 500 kg. Kompaktowość oraz duża swoboda w konfiguracji nagłośnienia zapewniają bardzo dużą elastyczność montażu. System może być używany bowiem zarówno podczas nagłośnienia pokazów mody w rozległych przestrzeniach industrialnych, jak i w trakcie realizacji wydarzeń w ciasnych, nowoczesnych wnętrzach, takich jak lofty czy restauracje. Ponadto ogromne znaczenie dla brzmienia mają customowe, współosiowo ułożone przetworniki średnio-wysokotonowe, które opracowała firma BMS Speakers.

 

AiRAY i ViRAY w duecie

Astral Concert dysponuje obecnie dwoma systemami Coda Audio. AiRAY w konfiguracji po 9 modułów na stronę doskonale sprawdza się podczas nagłośnienia dużych imprez takich jak festiwale muzyczne. Pomimo kompaktowości i niewielkiej wagi jest to system zaprojektowany jako nagłośnienie dalekiego zasięgu, które stosuje się na przykład w plenerze, gdzie publiczność może znajdować się kilkadziesiąt a nawet kilkaset metrów od sceny. ViRAY w konfiguracji po 6 modułów na stronę przeznaczony jest z kolei do realizacji nieco mniejszych wydarzeń. Oba systemy mogą również tworzyć potężny zestaw, który znajduje zastosowanie podczas nagłośnienia najbardziej wymagających produkcji. Ponadto posiadamy 6 basów nadających się do podwieszenia oraz 12 nowoczesnych i potężnych kolumn basowych, które dają niemal nieograniczone możliwości konfigurowania systemów przez naszych realizatorów dźwięku.

 

 

Parametry techniczne

Jako dogłośnienie podczas eventów wybraliśmy zestawy głośnikowe HOPS. Podstawę w dole pasma uzupełnia 12 niezwykle wydajnych subbasów CODA Audio SCP-F na 2 x 18” o mocy AES 3000 W potrafiących osobno wykrzesać Max SPL na poziomie 144 dB, a także 6 opartych na jednym głośniku 18″ subbasów SCV-F nadających się do podwieszenia. Subbasy mogą pracować zarówno w trybie dookólnym, jak i kardioidalnym. System CODA Audio AiRAY napędzany jest przez 6 wzmacniaczy CODA Audio Linus 14D – po 3 w jednym racku, natomiast front-fille przez dodatkowy wzmacniacz Linus 14D. W skład systemu CODA Audio ViRAY wchodzą CODA Audio Linus 20 Rack, czyli 2x Linus 10 na stronę.